Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz "Ja, Fronczewski" < PBP w Sieradzu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu
im. Władysława Broniewskiego

Dobra książka to rodzaj alkoholu - też idzie do głowy.
Magdalena Samozwaniec

Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz "Ja, Fronczewski"

Piotr Fronczewski, Marcin Mastalerz  "Ja, Fronczewski" -

Na samym początku wywiadu-rzeki Piotr Fronczewski uprzedza Marcina Mastalerza, że nic z tego nie będzie. Aktor nie czuje, żeby miał coś istotnego do powiedzenia światu. Na szczęście doświadczony dziennikarz nie przyjmuje tego do wiadomości i zaczyna zadawać pytania, dzięki czemu już po chwili Piotr Fronczewski wspomina swoje dzieciństwo, rodziców, czasy nauki szkolnej, debiut teatralny w wieku jedenastu lat, studia, ślub i narodziny dzieci, pracę w teatrach, filmach i kabaretach.

Jako dziecko Piotr Fronczewski miał zaszczyt występować z gwiazdami kina przedwojennego - m. in. z Adolfem Dymszą. W książce zamieszczone jest zdjęcie, na którym widać, jak Dodek podnosi małego Piotrusia. Przytoczone są też anegdoty z zakulisowego życia Teatru Syrena, w którym pracował ojciec Fronczewskiego. 

Wiele miejsca w książce poświęcono rozważaniom na temat zawodu aktora. Piotr Fronczewski uważa, że "aktorstwo to jest budowanie czegoś z niczego" (s. 339-340). Często praca nad rolą oznacza twórczą mękę, walkę z samym sobą. Pomocne mogą okazać się dobra atmosfera w zespole oraz wsparcie reżysera. 

Za swojego mistrza i przyjaciela Piotr Fronczewski uważa Gustawa Holoubka. Na jego pogrzebie wygłosił mowę pożegnalną, w której nazwał go "depozytariuszem tajemnicy słowa". We wspomnieniach nie mogło zabraknąć anegdot związanych z Gustawem Holoubkiem. 

 

Marcinowi Mastalerzowi udało się namówić aktora na zdradzenie kilku sekretów z życia rodzinnego. Swoją żonę Ewę Piotr Fronczewski poznał w windzie. Jest jej wdzięczny, że wybaczyła mu chwilę słabości. Dumny jest z córek i ich osiągnięć zawodowych, choć nie poszły w ślady ojca.  

książki, multimedia - wszystko w jednym miejscu!
+ nowości
+ zaawansowane
+ wszystkie katalogi

Biuletyn Informacji Publicznej, © 2017 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu