Małgorzata Czyńska “Kobro” < PBP w Sieradzu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu
im. Władysława Broniewskiego

A to miej na pilnej pieczy, abyś czytał, kiedy tylko możesz.
Mikołaj Rej

Małgorzata Czyńska “Kobro”

Małgorzata Czyńska “Kobro” -

Podtytuł książki to "skok w przestrzeń", bo właśnie przestrzeń była w centrum zainteresowań artystycznych rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Tworzyła ona konstrukcje trójwymiarowe, łącząc w swoich pracach elementy metalowe, drewniane, szkło oraz korek. Poszczególne elementy pokrywała podstawowymi kolorami - czerwienią, żółcią, błękitem, bielą i czernią. 

Prywatne życie artystki też było wielobarwne. Urodziła się w Moskwie w 1898 r. Jej matka była Rosjanką, a ojciec pochodził z rodziny niemieckiej. W czasie I wojny światowej młoda Katia pracowała jako wolontariuszka w szpitalu moskiewskim. Tam opiekowała się m. in. Władysławem Strzemińskim, który ucierpiał po wybuchu granatu. Lekarze musieli amputować mu rękę i nogę. Kobro i Strzemiński ponownie spotykają się po roku, gdy oboje studiują sztukę na moskiewskiej uczelni. Pobierają się w 1920 roku. W Polsce znajdują sprzyjającą pracy artystycznej atmosferę w fabrycznej Łodzi. Tu powołują do życia awangardową grupę "a. r.", do której należy m. in. Julian Przyboś. W 1936 r. na świat przychodzi jedyna córka artystycznego małżeństwa - Nika Strzemińska. Wkrótce relacje między małżonkami zaczęły się psuć. Strzemiński nie mógł wybaczyć żonie, że podczas II wony światowej nakłoniła go do podpisania tzw. rosyjskiej listy. Po wojnie wystąpił o rehabilitację za odstępstwo od narodowości polskiej. Do sądu wystąpił o odebranie żonie praw rodzicielskich. Po latach Nika opisze kłótnie i przemoc, do jakich dochodziło w domu. Swoją książkę zatytułuje "Sztuka, miłość i nienawiść. O Katarzynie Kobro i Władysławie Strzemińskim". 

 

Małgorzata Czyńska wspomina, w jakich okolicznościach Witkacy malował portret Katarzyny Kobro, dlaczego środowisko warszawskie nazywało ją "kobrą". Opisuje również, dlaczego rzeźbiarka musiała porąbać swoje drewniane prace. 

 

W Muzeum Sztuki w Łodzi można obejrzeć dorobek artystyczny K. Kobro i W. Strzemińskiego. 

książki, multimedia - wszystko w jednym miejscu!
+ nowości
+ zaawansowane
+ wszystkie katalogi

Biuletyn Informacji Publicznej, © 2017 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu