Otwarcie wystawy Marty Szyfer-Dopadlik “Magiczny świat miniatur” < PBP w Sieradzu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu
im. Władysława Broniewskiego

Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują
jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać.

Ursula K. Le Guin

Otwarcie wystawy Marty Szyfer-Dopadlik “Magiczny świat miniatur”

W piątek, 22 września, w naszej bibliotece została otwarta niezwykła wystawa, zatytułowana „Magiczny świat miniatur”. W oszklonych gablotach podziwiać można kunsztownie odwzorowane w skali 1 do 12 przedmioty codziennego użytku, artykuły spożywcze, wyposażenie wnętrz, rośliny, różnego rodzaju dekoracje. Autorka tych małych arcydzieł, Marta Szyfer-Dopadlik, z zawodu lekarz stomatolog, pasji miniaturzysty oddaje się stosunkowo niedawno, bo od zaledwie dwóch lat, ale jej twórczość została już doceniona daleko poza granicami kraju – Artystka prezentowała swoje prace w galeriach w Paryżu i w Chicago.

Marta Szyfer-Dopadlik - sieradzanka, choć urodziła się w Lublinie, uczyła w Warszawie, a studia medyczne ukończyła w Gdańsku. Wybitnie uzdolniona plastycznie, od najmłodszych lat po dzień dzisiejszy nie ustaje w artystycznych poszukiwaniach i próbach upiększania świata, zdobywając coraz to nowe umiejętności i osiąganym mistrzostwem nieraz zaskakując profesjonalistów. Projektowała stroje, meble, wnętrza, ogrody, wydała album z aranżacjami stołów. Był czas, gdy swoją uwagę skupiła na rzeźbie, robieniu lalek oraz produkcji mydeł i naturalnych kosmetyków. „Postarzała” meble, zajmowała się haftem, „malowała” obrazy wstążeczkami. Została laureatką konkursu na świąteczną dekorację ze śmieci. Dużo podróżowała, a każda podróż stawała się inspiracją do dalszej twórczości. Pisała i pisze wiersze, a jej haiku wyróżniono w konkursie poetyckim. Od kilku lat prowadzi bloga. Na swoim profilu na facebooku (https://pl-pl.facebook.com/small.seller.of.dreams) używa pseudonimu Marta Ferdo.

Otwarcie wystawy „Magiczny świat miniatur” poprzedziła prezentacja multimedialna, specjalnie przygotowana przez Panią Martę. Artystka przedstawiła swoje dzieła i proces ich tworzenia, podkreślając, że inspiracji do twórczych działań dostarcza jej codzienne życie – rodzina, piękno przyrody i zmienność pór roku, spotkania z ludźmi, podróże...

W jednym ze swoich tekstów poetyckich Pani Marta napisała: Przyszło mi do głowy, jak szybko przyzwyczajamy się do rzeczy  NIEZWYKŁYCH, uznając je za CAŁKIEM ZWYKŁE...
Poprzez prezentowane na wystawie dzieła Artystce udało się uwidocznić i podkreślić – paradoksalnie, bo właśnie dzięki pomniejszeniu – niezwykłość zwykłych przedmiotów, nieodłącznych atrybutów dnia codziennego.

Do oglądania wystawy zapraszamy do 25 października 2017.

książki, multimedia - wszystko w jednym miejscu!
+ nowości
+ zaawansowane
+ wszystkie katalogi

Biuletyn Informacji Publicznej, © 2017 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu