Pamięci Julii Hartwig < PBP w Sieradzu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu
im. Władysława Broniewskiego

Ludzie mówią, że życie to jest to, ale ja wolę sobie poczytać.
Cyceron

Pamięci Julii Hartwig

„Cóż jest wart wiersz, jeśli nie spełnia cudu?” - tymi słowami rozpoczęło się w naszej bibliotece spotkanie poświęcone Julii Hartwig, zmarłej w lipcu bieżącego roku. O życiu i twórczości tej wielkiej damy polskiej literatury opowiadała polonistka i animatorka kultury Ewa Jaśkiewicz. Wiersze poetki podczas spotkania czytały sieradzkie dziennikarki: Monika Waraczyńska i Joanna Chachuła. Zgromadzona publiczność miała też okazję wysłuchać krótkiego koncertu gitarowego wybitnie uzdolnionej młodej artystki Dominiki Wojnowicz, która wykonała kilka utworów skomponowanych przez Romualda Erenca.

Julia Hartwig, poetka, eseistka i tłumaczka literatury z języka francuskiego i angielskiego, była fascynującą kobietą. Urodziła się w Lublinie, w rodzinie przybyłej z Rosji (matka Maria Birjukow była Rosjanką), gdzie przyszło na świat jej starsze rodzeństwo. Ojciec Ludwik Hartwig prowadził studio fotograficzne. Rodzina była zawsze niezwykle ważna w życiu poetki. Ewa Jaśkiewicz odszukała wiele interesujących informacji o latach jej dorastania w przedwojennym, barwnym, wielokulturowym Lublinie, gdzie w szkolnej gazetce Julia po raz pierwszy opublikowała swój wiersz. Później były trudne lata okupacji, konspiracja i jednocześnie nauka na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Los Julii Hartwig nie oszczędził jej także osobistych dramatów. Krótko była żoną Zygmunta Kałużyńskiego, nietuzinkowej postaci powojennego życia kulturalnego Polski, ale miłością jej życia był Ksawey Pruszyński, który tragicznie zginął w drodze na ślub. W późniejszych latach poetka poślubiła Artura Międzyrzeckiego, również poetę i tłumacza, a także działacza społecznego i politycznego. Oboje wspierali „Solidarność” w latach osiemdziesiątych XX wieku, a w 1989 roku Julia była członkiem komitetu wyborczego Lecha Wałęsy.

Bogate, dramatyczne, ale i piękne życie niezwykłej kobiety nie mogło nie wpłynąć na jej poezję. Wiersze Julii Hartwig pełne są zachwytu nad światem, prób zrozumienia siebie i drugiego człowieka, poszukują odpowiedzi na najważniejsze pytania o relacje człowieka z Bogiem.

książki, multimedia - wszystko w jednym miejscu!
+ nowości
+ zaawansowane
+ wszystkie katalogi

Biuletyn Informacji Publicznej, © 2017 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu