Projekcja filmu < PBP w Sieradzu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu
im. Władysława Broniewskiego

Wykształcenie dało ludziom umiejętność czytania, ale nie nauczyło ich umiejętności wyboru lektury. To właśnie jest źródłem sukcesu brukowej literatury.
G.M. Travelyan

Projekcja filmu

W jeszcze wakacyjnej i kameralnej atmosferze spotkaliśmy się 23 sierpnia 2017 r. aby obejrzeć przedwojenny film "Sportowiec mimo woli". Gwiazdorska obsada, sentyment za "starymi, dobrymi czasami" oraz umiejętności Adolfa Dymszy, wszystko to z pewnością miało wpływ na dobry humor naszej publiczności. Projekcja filmu "Sportowiec mimo woli" odbyła się dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej i była kolejną, po lipcowej, gdzie oglądaliśmy film z Jadwigą Smosarską "Dwie Joasie."

"Dwie Joasie" to komedia omyłek, gdzie piękna kobieta stylizuje się na brzydulę aby otrzymać posadę. Niestety dla niej, zakochuje się w pracodawcy, co prowadzi do dalszych, śmiesznych połączeń, pomieszanych z poplątaniem. Niewątpliwą ozdobą filmu (bynajmniej nie błahej komedyjki) jest Jadwiga Smosarska, uosobienie klasycznego piękna wespół z Iną Benitą, która urodą wpasowuje się w role wampów ale jednocześnie rozgrywa to tak sympatycznie, że widz chce oglądać jej twarz na ekranie. Ina Benita tragicznie zakończyła życie, wpisując się w typowe polskie losy, albo wojenne, albo tułacze.

Przedwojenne kino nadal bawi dając nam trochę radości na co dzień. Co rusz odnajdują się zaginione tytuły, a ekipy zajmujące się digitalizacją i konserwacją przedwojennych perełek filmowych dbają o to, żeby aktorzy odesłani przez wielu do lamusa wrócili do naszej świadomości.

Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

książki, multimedia - wszystko w jednym miejscu!
+ nowości
+ zaawansowane
+ wszystkie katalogi

Biuletyn Informacji Publicznej, © 2017 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu