W świecie szybkiego newsa - warsztaty dziennikarskie dla młodzieży < PBP w Sieradzu

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu
im. Władysława Broniewskiego

Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.
Julian Apostata

W świecie szybkiego newsa - warsztaty dziennikarskie dla młodzieży

W ramach projektu "Drogowskazy literackie" w bibliotece zaplanowano warsztaty dziennikarskie dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Pierwsze zajęcia odbyły się 13 września 2017 r. dla uczniów klasy II a z I Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu. Zajęcia poprowadziła Elżbieta Sośnicka - redaktor programowa i prezenterka Rozgłośni Regionalnej "Nasze Radio 104,7 FM".
Młodzież dowiedziała się, w jaki sposób przygotować poprawnie rzetelną i interesującą informację tekstową, jak tworzyć lead, w jaki sposób wykonać fotografię, ilustrującą tekst newsa. Przykładów dobrych rozwiązań szukano w archiwalnych gazetach.
W ramach praktycznych ćwiczeń młodzież pisała relację ze spotkania.  Trudnym zadaniem okazało się opatrzenie tekstu odpowiednim i intrygującym tytułem. Przy ilustrowaniu tekstu pomocne były telefony komórkowe. Dzięki warsztatom wszyscy uczestnicy mogli się przekonać, jak wygląda praca w mediach.

14 września z pisaniem relacji zmierzyli się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Sieradzu. Żeby uzyskać najlepsze zdjęcia do fotorelacji, uczniowie wychodzili nawet przed budynek biblioteki i tam szukali odpowiednich ujęć. Praca w grupach skłoniła ich do rywalizacji o najlepszą relację.

21 września 2017 r. w warsztatach dziennikarskich uczestniczyli uczniowie Gimnazjum nr 2 w Sieradzu, a 27 września 2017 r. w bibliotece gościliśmy młodzież z Gimnazjum nr 3 w Sieradzu. Po zajęciach niektórzy uczniowie deklarowali, że w przyszłości wybiorą zawód dziennikarza.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

książki, multimedia - wszystko w jednym miejscu!
+ nowości
+ zaawansowane
+ wszystkie katalogi

Biuletyn Informacji Publicznej, © 2017 Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu