Janosch to pseudonim urodzonego na Górnym Śląsku pisarza i rysownika Horsta Eckerta. Najmłodszych czytelników oczarował serią książek o Misiu i Tygrysku; dorośli czytelnicy znają przede wszystkim jego książkę "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny". Od wielu lat Janosch mieszka na Teneryfie i unika rozgłosu i spotkań z dziennikarzami. Ceni sobie spokój i wolność, a większość czasu spędza kołysząc się w hamaku i rozmyślając o sensie życia. Obecnie za swoje życiowe przyjemności ten sędziwy artysta uznaje jedzenie i heretykowanie. Mówi: "Im prościej żyjesz i mniej potrzebujesz, tym jesteś szczęśliwszy." (s. 156)
Angeli Bajorek - germanistce i badaczce niemieckojęzycznej literatury dla dzieci - udało się zdobyć zaufanie samotnika z Teneryfy, dzięki czemu powstała biografia "Heretyk z familoka". Zaskakujące jest, że autor pogodnych książek dla dzieci sam doświadczył traumatycznego dzieciństwa. W domu rodzinnym w jednym z zabrzańskich familoków był bity przez pijanego ojca, natomiast matka ciągle wypominała synowi, że za pomoc położnej przy porodzie musiała zapłacić 11 reichsmarek. W szkole wrażliwy i wątły chłopiec musiał znosić rózgi nauczycieli i docinki rówieśników. Wybuch II wojny światowej i przesiedlenie do Niemiec to kolejne traumatyczne doświadczenia w życiu Janoscha. Zanim został rysownikiem i autorem książek pracował w warsztacie ślusarskim i w przędzalni bawełny. Po nauce w technikum odzieżowym podjął pracę jako projektant tkanin i tapet. Naukę malarstwa podjął w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, ale jego prace nie zyskały aprobaty profesorów i zrezygnował ze studiów.
Angela Bajorek opisuje, jak powstał pseudonim artystyczny Janoscha, jak Ślązacy przyjęli książkę "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny", jak wyglądały wizyty Janoscha na Śląsku w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.