Czym są Bardzo Złe Książki? Czy tylko pojęciem deprecjonującym literaturę popularną i dowartościowującym klasykę? Czy może jest to gros wydawanych obecnie książek służących relaksowi? W zależności od przyjętego stanowiska możemy wyróżnić książki obiektywnie złe, subiektywnie złe, agresywnie złe (np. niektóre horrory Barkera czy Mastertona), pastisze/parodie, celebryckie, niektóre tomiki poezji, a także pozycje antysystemowe, publicystyczne czy cenzurowane.
Mogą być książki tak złe, że aż dobre i tak nudne, że mieszczą się w kategorii złych bez dodawania cudzysłowu.
Na spotkaniu zastanowiliśmy się również nad historią i fenomenem tzw. literatury brukowej, wagonowej, groszowej, zeszytowej, „dla kucharek” i pulpy.
W różnych analizach krytycznych triumf tradycyjnie święcą powieści obyczajowe, erotyczne, kryminały, sensacje, fantastyka i komiksy. Jednocześnie są to jedne z popularniejszych gatunków wśród czytelników (i niektórych jurorów decydujących o przyznaniu nagród literackich).
Doszliśmy do wniosku, że najlepszymi książkami są te, które się nam podobają. Nie musimy się przejmować nagrodami ani krytykami! Czytamy to, na co mamy ochotę.
O Bardzo Złych Książkach opowiadał Paweł Jezierski, historyk, bibliotekarz, kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych PBP, podczas prelekcji, która odbyła się 15 czerwca 2023 r. na życzenie Sekcji Emerytów i Rencistów sieradzkiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.