18 listopada w naszej bibliotece po raz kolejny spotkali się miłośnicy historii. Tym razem mogli posłuchać wykładu dr hab. Andrzeja Wesołowskiego, który opowiadał o pracy nad drugim tomem książki „Boje nad Wartą”.
To wyjątkowa publikacja, ponieważ przedstawia kampanię wrześniową z perspektywy niemieckiej, stąd tytuł „Boje nad Wartą. Oczami wroga. Działania niemieckiej 8 Armii”. Znalazło się w niej wiele niepublikowanych dotąd dokumentów związanych z wydarzeniami pierwszych dni września 1939 roku na terenach położonych wzdłuż rzeki Warty.
Współautorzy książki Wojciech Józefiak, Robert Kielek i Maciej Milak opowiadali o poszukiwaniu dokumentów, a także weryfikowaniu informacji. Duże zainteresowanie wzbudziły prezentowane mapy, na których zaznaczone były obiekty przeznaczone do zniszczenia w zależności od przebiegu działań wojennych. Wspinali również o zrealizowanych i niezrealizowanych planach budowy schronów bojowych, czy przygotowywania pół minowych w najmniej spodziewanych przez wroga miejscach. Dokumenty niemieckie są dowodem na manipulowanie przez wroga faktami, ponieważ armia agresora wcale nie była tak wspaniale wyposażona i uzbrojona, jak przedstawiano to w filmach propagandowych.
Doktor Andrzej Wesołowski przyczyn klęski polskich wojsk upatruje w błędach i niekompetencji ówczesnych dowodzących, z których niektórzy po prostu porzucali swoich żołnierzy. Przerwany łańcuch dowodzenia powodował zamieszanie, które pogłębiały jeszcze problemy z łącznością pomiędzy poszczególnymi armiami.
Przedstawiciele Wydawnictwa Tetragon, specjalizującego się w tematyce militarno-historycznej, Łukasz Przybyło i Tadeusz Zawadzki opowiadali o pracy nad przygotowaniem rzetelnej publikacji, podczas której niezwykle ważne jest dokładne sprawdzenie wiarygodności źródeł, niezależnie od tego, czy są to relacje uczestników wydarzeń, czy oficjalne dokumenty.
W spotkaniu uczestniczyli również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 10. Batalionu Saperów. Dzięki temu można było dokładnie przyjrzeć się umundurowaniu i wyposażeniu polskich żołnierzy, którzy w 1939 roku walczyli na linii rzeki Warty.
Wiele wydarzeń wciąż jeszcze czeka na dokładne opracowanie historyczne, dlatego autorzy książki „Boje nad Wartą…” już pracują nad trzecim tomem. Będzie zawierał przede wszystkim relacje żołnierzy.
Głównymi organizatorami spotkania byli Wydawnictwo Tetragon, Sieradzcy Detektywi Pól Bitewnych i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.