Czytelnia
![Czytelnia](https://pbp.sieradz.pl/uploads/pictures/7222dbca97704d0ad258a188a43669b275895/thumbs/940x.webp)
Czytelnia dla Dorosłych udostępnia czytelnikom książki, czasopisma i inne zbiory znajdujące się w zasobach biblioteki. Czytelnik może korzystać z księgozbioru podręcznego i specjalnego, zawierającego publikacje o charakterze naukowym, wydawnictwa encyklopedyczne, słowniki, informatory, ponadto z księgozbioru regionalnego, informacyjnego, z czasopism bieżących oraz archiwalnych.
Spośród najstarszych publikacji książkowych, dostępnych w Czytelni w wersji oryginalnej, warto wymienić trzytomowy Słownik mitologiczny Alojzego Osińskiego z lat 1806-1812, Kodex Napoleona z 1813 roku, a spośród dotyczących regionu sieradzkiego – Jan Mączyński : leksykograf polski XVI wieku Henryka Barycza z roku 1925, Sieradz : istniejące zabytki, przeszłość miasta, stan obecny Walerego Pogorzelskiego z roku 1927. W księgozbiorze informacyjnym ważne miejsce zajmują publikacje dotyczące historii książki i bibliotekarstwa, między innymi Edward Hr. Raczyński i Bibljoteka Raczyńskich Elżbiety Bederskiej z roku 1924 oraz O Janie Gutenbergu i o tem, jak się ludzie nauczyli pisać i drukować Antoniego Potockiego z roku 1927.
Najstarszym czasopismem w zbiorach biblioteki jest „Gazeta Warszawska” z 1821 roku, a spośród tych dotyczących regionu sieradzkiego – kilka numerów „Ziemi Sieradzkiej” oraz „Echa Sieradzkiego” z 1933 roku. Natomiast na posiadanych przez bibliotekę mikrofilmach, częściowo już zdigitalizowanych, znaleźć można numery Ziemi Sieradzkiej, Teki Pstrokońskiego, teksty Ignacji Piątkowskiej.
Czytelnicy biblioteki mogą korzystać z bezpłatnego dostępu do Internetu – przewodowego i wi-fi. W sali multimedialnej udostępnione są stanowiska komputerowe oraz różnego rodzaju sprzęt do odtwarzania treści utrwalonych cyfrowo (tablety, czytniki ebooków, odtwarzacze CD).
Bibliotekarze Czytelni przeprowadzają zajęcia biblioteczne dla zainteresowanych (m.in. tradycyjne warsztatowe zajęcia biblioteczne z przedstawieniem zasobów bibliotecznych i katalogu OPAC, dotyczące regionaliów i Cyfrowej Ziemi Sieradzkiej).
Tu tworzone są bazy bibliograficzne województwa i powiatu sieradzkiego, współtworzony System Bibliografii Regionalnej Województwa Łódzkiego. W roku 2014 trafiły tutaj zbiory regionalisty i kolekcjonera Jana Matusiaka, które pod nazwą Szkatuła Piórem Rzeźbiona zawierają około 100 tysięcy dokumentów, stanowiąc cenny i zróżnicowany zasób informacji o regionie. W dziale prowadzona jest również digitalizacja zbiorów regionalnych, głównie czasopism – Ziemi Sieradzkiej, Echa Sieradzkiego, kwartalnika Na Sieradzkich Szlakach, Dokumentów Życia Społecznego (plakatów, ulotek, zaproszeń itp.) oraz zbiorów ikonograficznych. Zbiory udostępniane on-line można oglądać poprzez Cyfrową Ziemię Sieradzką.
Lista czasopism:
|
|