Wampiry – potężne, często nieśmiertelne istoty, przed którymi czujemy strach. Wampiry są ikonicznymi postaciami popkultury. Pojawiają się w książkach, komiksach, grach, filmach czy serialach pobudzając naszą wyobraźnię. Od czasu premiery powieści Brama Stokera wampiry z Draculą na czele są jednocześnie natchnieniem dla ezoteryków i różnych poszukiwaczy prawd objawionych, jak i dla spragnionych innych wrażeń o charakterze erotycznym.
W świat wysysaczy krwi wprowadził nas Adam Rozmarynowski* z Fantastycznego DKK działającego przy Filii nr 71 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, który 2 grudnia 2021 r. na spotkaniu online przedstawił ekranizacje Draculi, począwszy od klasyków, a skończywszy na dość niekonwencjonalnych tytułach, aczkolwiek zachowujących elementy pierwowzoru.
Adam omówił także inspiracje Stokera, wśród których były m.in. następujące dzieła: „Zamczysko w Otranto” Horatio Walpole’a, „Wampir” Johna Polidoriego, „Carmilla” Sheridana Le Fanu i „The Land Beyond The Forest: Facts, Figures and Fancies from Transylvania” Emily Gerard.
Na spotkaniu poruszono kwestię Włada III Palownika, który bezsprzecznie przyczynił się do zwiększenia popularności turystycznej Rumunii, nie tylko wśród miłośników romantyzmu czy gotycyzmu. Zastanawialiśmy się również nad oceną ekranizacji Draculi. Dla jednych Klubowiczów najlepsze były ekranizacje klasyczne (z niezapomnianym Belą Lugosim), m.in. ze względu na klimat, dla innych bliższe naszym czasom adaptacje stanowiły punkt wyjścia do dyskusji. Mało kto uważa film Coppoli za udaną ekranizację.
Jak to zwykle bywa na naszych spotkaniach odeszliśmy dość daleko od ekranizacji dryfując w stronę cenzury rozmawiając o tzw. kodeksie Haysa i „literaturze z wysokiej półki” z żółtymi okładkami – tak kiedyś oznaczano dzieła z elementami erotycznymi. Nie mogło zabraknąć i poloników – tzw. aferze grabarzy z Frankenstein, która to prawdopodobnie zainspirowała Mary Shelley.
Dziękujemy naszemu gościowi za udaną prelekcję i zapraszamy wszystkich na kolejne spotkania!
*Adam Rozmarynowski
Studiował na Uniwersytecie Łódzkim. Z zawodu bibliotekarz, pracownik Biblioteki Miejskiej w Łodzi, moderator Dyskusyjnego Klubu Książki. Od 2011 roku prowadzi spotkania miłośników science fiction, fantasy i horroru. Założyciel stacji Sigma Draconis, publikującej podcasty literackie poświęcone szeroko rozumianej fantastyce.