Komiksy – opowiadanie obrazem czy rysowana literatura, a może sztuka mieszcząca się w kadrach, z dymkami lub bez dymków? Kiedy można mówić o powstaniu komiksów, czym się charakteryzują i co warto czytać (jakie serie i autorów) – o tym wszystkim mówił młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Słomkowie Mokrym Paweł Jezierski podczas spotkania „Dymkiem po łapkach”. Spotkanie było również okazją do zapoznania się z ofertą komiksową naszej biblioteki, dostępną w Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży oraz Wypożyczalni dla Dorosłych.
Od wielu lat mamy w ofercie komiksy, po które chętnie sięgają dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe. Starsi często wracają do komiksów z sentymentu. Młodzież mogła również pochwalić się tym, jakie komiksy lubi (np. superbohaterskie i mangi) i opowiedzieć, co ich przyciąga do komiksów (głównie bohaterowie i sama akcja).
Uczestnicy spotkania wypełnili mapę myśli ze skojarzeniami komiksowymi. Szczęśliwcy, którzy odpowiedzieli najszybciej na pytanie o liczbę książek w bibliotece i siostrzeńców Kaczora Donalda, otrzymali nagrody w miniquizie – książkę i komiks.
Jako uzupełnienie spotkania przeprowadzono prelekcję o aktualnych cyberzagrożeniach, wśród których nadal są groźne: złośliwe oprogramowanie, spam, hejt, fake newsy, różne rodzaje cyberbullyingu, phishing, pharming, uzależnienia (od gier, serwisów streamingowych i społecznościowych), patostreamerzy, patotreści, wyzwania, challenge oraz kradzież danych osobowych i tożsamości.
Sieć daje nam wiele możliwości – szybki dostęp do informacji, kontakty z ludźmi z całego świata, szybkie i wygodne zakupy, możliwości edukacyjne i rozwijanie znajomości języków obcych oraz zainteresowań, a także dostęp do filmów, seriali, muzyki, książek i gier. Tylko od nas zależy jak wykorzystamy te możliwości i w jaki sposób – warto być świadomym zagrożeń czyhających na nas w Internecie i z rozwagą podchodzić do różnych cudownych okazji czy natrętnych zachęt do kliknięcia określonych treści.
Spotkanie z komiksami odbyło się 22 listopada 2022 r. i było elementem projektu „Bierz się za słowa”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków Funduszu Promocji Kultury.