Dyskusyjny Klub Książki
W ramach działającego od 2007 roku programu Dyskusyjne Kluby Książki regularnie w kilkuset polskich miejscowościach we wszystkich województwach czytelnicy spotykają się, aby rozmawiać o książkach i literaturze. Program adresowany jest przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Przyświeca mu założenie, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Spotkania i dyskusje o książkach mają charakter nieformalny. Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych. Uczestnictwo w Klubie jest bezpłatne, a organizatorzy zapewniają ciekawą lekturę i miłą atmosferę. Przy filiżance herbaty lub kawy przyjemnie rozmawia się o ulubionych książkach.
Dyskusyjne Kluby Książki powstały z inicjatywy Instytutu Książki i są wspierane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Powiatowej Bibliotece Publicznej działa Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych. Jego opiekunką jest Zofia Anna Olechnowicz. Dane kontaktowe: tel. 43 822-36-71 e-mail: zolechnowicz@pbpsieradz.pl
Klub rozpoczął swoją działalność 30 stycznia 2008 roku. Klubowicze ustalili, że będziemy się spotykać w bibliotece w każdą pierwszą środę miesiąca o godzinie 17:00. Wspólnie wybieramy książki, które będziemy omawiać. Czytamy różne gatunki książki, ale najchętniej sięgamy po reportaże, biografie, wywiady, felietony, listy, powieści laureatów Literackiej Nagrody Nobla i Nagrody Nike, choć nie uprzedzamy się do żadnego gatunku literackiego. Za nasze literackie odkrycia uznajemy twórczość Harukiego Murakamiego, Margaret Atwood, Eustachego Rylskiego. Wszyscy Klubowicze zachwycili się powieścią "Nocny pociąg do Lizbony" Pascala Merciera - z niecierpliwością czekamy na ukazanie się w języku polskim kolejnych książek tego autora.
Podczas spotkań stosujemy się do następujących zasad dyskusji:
1. Szanujemy opinie innych klubowiczów.
2. Nie oceniamy gustów czytelniczych innych klubowiczów.
3. Nie wszystkie lektury nam się spodobają, ale mimo to spróbujmy je przeczytać.
4. Przychodzimy na spotkanie nawet wtedy, kiedy nie udało się nam dokończyć lektury.
5. Każdy członek klubu jest mile widziany, bez względu na to w jakim tempie czyta.
6. Jesteśmy otwarci na nowych autorów i nowe książki.
(przytoczone za: https://www.instytutksiazki.pl/kluby-ksiazki,6,informator-dkk,10.html)
Początkowo działalność naszego klubu polegała przede wszystkim na wymianie opinii o przeczytanych książkach. Z czasem Klubowicze zaczęli włączać się w inne akcje promujące czytelnictwo. Braliśmy udział m.in. w Narodowym Czytaniu, dyktandach klubów z województwa łódzkiego, nagrywaniu audycji radiowych "Książki z lamusa", konkursie "Laudacja dla noblisty". Liderką naszego klubu jest Pani Wiesława Kruszek, która z pasją opowiadała o książkach na antenie "Naszego Radia" i Telewizji Regionalnej 8 (program "Poczytajmy..."). Pani Wiesia pisze też recenzje omawianych książek. Wiele razy Jej teksty były nagradzane w konkursie organizowanym przez Instytut Książki. Wszystkie recenzje są umieszczone na stronie internetowej biblioteki (zakładka "O bibliotece" - "Przy bibliotece" - "Dyskusyjny Klub Książki"). Mogą tam Państwo przeczytać także opinie Pani Moniki Wilczek.
Raz w roku Klubowicze mają przywilej zaproszenia do biblioteki ulubionego pisarza i zorganizowania z nim spotkania autorskiego. Naszymi gośćmi byli: Marek Krajewski, Eustachy Rylski, Andrzej Pilipiuk, Antoni Libera, Andrzej Poniedzielski, Wojciech Jagielski, Małgorzata Szejnert, Sylwia Chutnik, Wojciech Chmielarz, Roman Czejarek, Ziemowit Szczerek, Witold Szabłowski, Anna Kulik, Justyna Sobolewska, prof. Krystyna Pietrych.
Niejako ubocznymi, choć wyjątkowo pozytywnymi i przyjemnymi efektami należenia do DKK, są poznawanie nowych osób i nawiązywanie przyjaźni.
W spotkaniach Dyskusyjnego Klubu Książki może uczestniczyć każda pełnoletnia osoba. Tych, którzy zdecydują się na dłużej z nami zostać, poprosimy o wypełnienie deklaracji przynależności do klubu. Liczbę stałych uczestników DKK wykazujemy w sprawozdaniach przesyłanych do koordynatora wojewódzkiego.
Merytoryczną opiekę na klubami województwa łódzkiego sprawuje koordynator Kinga Siekierska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.
Spotkania organizowane są w ramach projektu "Dyskusyjne Kluby Książki". Dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.