Wydawcą książki jest "Księży Młyn Dom Wydawniczy". Swoją siedzibę wydawnictwo ma w Łodzi, a konkretnie na XIX-wiecznym osiedlu robotniczym Księży Młyn. Specjalizuje się w wydawaniu książek regionalnych, architektonicznych, historycznych i dotyczących tematyki komunikacyjnej. Czytelnicy szczególnie pokochali serię "Sekrety" poświęconą poszczególnym miastom. Takiego opracowania doczekały się także miasta najbliższe naszym sercom. Autorem "Sekretów Sieradza i Zduńskiej Woli" jest Andrzej Sznajder.
Natomiast Anna Kulik i Jacek Perzyński są autorami trzech części "Sekretów Łodzi".
Książka "Sekrety Łodzi, część I" ukazała się w 2016 roku. Składa się z 37 krótkich rozdziałów, w których opisane zostały wydarzenia, miejsca i znane postaci związane ze stolicą naszego województwa. Możemy przeczytać o debiucie teatralnym dziesięcioletniego Eugeniusza Bodo w teatrze Urania (obecnie jest tam Dom Handlowy "Magda"), o niepowodzeniach szkolnych Juliana Tuwima, o życiu uczuciowym Michaliny Wisłockiej, o tragicznych losach rodziny Frykowskich, o działalności konspiracyjnej lekkoatletki Marii Kwaśniewskiej w czasie II wojny światowej. Z Łodzi wywodzi się też znany na świecie architekt Daniel Libeskind - twórca projektu Muzeum Żydowskiego w Berlinie, projektu zagospodarowania Ground Zero po World Trade Center w Nowym Jorku, apartamentowca na ul. Złotej 44 w Warszawie. Dla Łodzi zaprojektował Bramę Miasta, ale projekt nie został zrealizowany.
Interesujące są rozdziały poświęcone życiu codziennemu w Łodzi. Czytelnik dowie się, jak łodzianie walczyli z chorobami zakaźnymi po I wojnie światowej, jakie zwierzęta można było niegdyś zobaczyć w Parku Helenów, jak powstawał tor wyścigów konnych w Rudzie Pabianickiej na początku XX w. Osobny rozdział został poświęcony legendarnej kawiarni "Honoratka" - miejscu spotkań filmowców i studentów Szkoły Filmowej. Do grona jej bywalców należeli m.in.: Barbara Kwiatkowska, Zbigniew Cybulski, Jerzy Gruza, Zdzisław Maklakiewicz, Janusz Morgenstern, Roman Polański, Andrzej Wajda. Pyszne ciastka jadali tam także filmowi odtwórcy ról Jacka i Placka, czyli małoletni wówczas bracia Kaczyńscy. "Honoratka" zagrała w wielu filmach. Można ją zobaczyć m.in. w serialu "Stawka większa niż życie".
W książce znajdują się też liczne anegdoty. Podobno w mieszkaniu łódzkiego przestępcy zwanego "Ślepym Maksem" znajdował się manekin ubrany w płaszcz z przytwierdzonymi małymi dzwoneczkami. Służył on do przeprowadzania praktycznego egzaminu z kradzieży. Miano złodzieja zyskiwał ten, kto potrafił wyciągnąć z kieszeni płaszcza portfel bez uruchamiania dzwoneczków.
Sieradzan z pewnością zainteresują rozdziały, których bohaterami są urodzeni w naszym mieście, ale związani także z Łodzią Antoni Cierplikowski i Ary Szternfeld.