„Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy…”

wiedźmin w Fantastyce grudzień 1986

Wiedźmin w Fantastyce, grudzień 1986

Kto tego cytatu nie zna to musi poznać. Ci, co znają od razu wiedzą, o co chodzi. Wiedźmin Geralt, Yennefer o fiołkowych oczach, pachnąca bzem i agrestem, dziecko przeznaczenia Ciri, księżniczka Cintry, niezapomniany łamacz serc kobiecych, Jaskier. To pokrótce główni bohaterowie sagi. Sagi, która zmieniła Polskę, polską fantastykę i teraz nareszcie wkracza na salony światowej literatury. Miejmy nadzieję, by wzorem legend arturiańskich, pieśni Chretiena de Troyes, czy poematów Szekspira stać się kanonem literatury światowej.

Kto nie marzył, by być wiedźminem; kto nie chciał spotkać Yennefer; kto nie zmrużył oka wertując przygody Geralta. O czym opowiada saga o wiedźminie? O losach dwójki zakochanych serc, o cenie neutralności, o wyborach, konsekwencjach wyborów, o intrygach zmieniających świat. Tu nie ma ludzi bez winy, tu każdy czegoś chce…może tylko Jaskier i Oczko…ich niezapomniane pieśni przypominają o naszej ulotności. Na sagę o wiedźminie składają się dwa tomy opowiadań, które są wstępem do głównego wątku historii. Prócz tego wydana została powieść dziejąca się przed wydarzeniami z opowiadań.

Wiedźmin

Wiedźmin

Skąd się wziął cykl o wiedźminie? Andrzej Sapkowski, autor dzieła, wysłał opowiadanie na konkurs do czasopisma Fantastyka. Zajął tam trzecie miejsce ale właśnie to opowiadanie tak poruszyło czytelników, że dzisiaj wiedźmin to nie tylko saga, to cały świat, który dzięki firmie CD Projekt przeniósł się na monitory komputerów (trzy wspaniałe gry!), to seriale i filmy. Teraz za adaptację prozy mistrza Sapkowskiego bierze się kolejny artysta, Tomasz Bagiński.

Co sądzisz o Wiedźminie? Zapraszam do konwersacji poniżej!

3 myśli nt. „„Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy…”

 1. Paweł Galas

  „Ostatnie życzenie” czytałem jeszcze w ogólniaku (czyli za panowania dinozaurów) i zrobił na mnie mocne wrażenie. Sam nie wiem dlaczego nie sięgnąłem wtedy po sagę, zaległości nadrobiłem dopiero parę lat temu 😛 „Sezon burz” muszę w końcu przeczytać. Cenię Sapkowskiego za świetne dialogi i poczucie humoru, całość łyka się naprawdę szybko i sprawnie. Nad serialem i filmem można jedynie spuścić zasłonę milczenia. Gry – pierwsza część jest mistrzowska, kipi swojskością, pijaństwem, bijatykami i ma całkiem pomysłową fabułę (choć trochę rwaną), druga z kolei kulała fabularnie, za to powalała grafiką. Trójkę właśnie katuję i nie sposób się odkleić, dobrze że niedługo mam urlop! 😀

  Odpowiedz
  1. Rebeliant Autor wpisu

   Szkoda właśnie serialu i filmu bo Żebrowski świetnie nadaje się do roli Wiedźmina. Trzeba pamiętać że w tym samym czasie w Nowej Zelandii kręcili Władce Pierścieni i ich dzieło to kanon a nasze … Szkoda bo Wiedźmin to dzieło spokojnie na poziomie Gry o Tron i w świecie odniosło by sukces co widać właśnie po grach które zbierają nagrody. Może OvO stworzyło by piosenkę na fali popularności Wiedźmina?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *