Sagitta-senpai – Mały słownik dla początkujących cz.1

received_843778419089497

Zaczynając przygodę z japońską kulturą i jej tworami, niewątpliwie spotkamy się z wieloma określeniami, które mogę być dla nas dziwne, czy też po prostu niezrozumiałe, gdyż nie mają one polskiego odpowiednika. Postaram się więc wytłumaczyć kilka takich najpopularniejszych przykładów:

Otaku

Można spotkać się z różnymi definicjami tego terminu:

1. Termin ten jest różnie odbierany, poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni „otaku” zwykle oznacza osobę z jakąś pasją, najczęściej skupioną na mandze i anime ze względu na japońskie pochodzenie słowa, ale niekoniecznie. Synonimami tego słowa są nerd, geek, entuzjasta itd. Można się też spotkać z odbiorem rodzimie japońskim, mającym negatywny wydźwięk i określającym obsesyjną fascynację. W drugim przypadku często objawia się to nie wychodzeniem z domu, izolowaniem się od społeczeństwa, i skupianiem się jedynie na swoim hobby.

2. Najprościej mówiąc, miłośnik anime, mangi i gier komputerowych, aczkolwiek to słowo może mieć różny wydźwięk. Poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni z reguły można je odbierać jako osobę zwykle zainteresowaną japońską popkulturą i animacjami, lecz można też się spotkać z odbiorem rodzimie japońskim określającym obsesyjną fascynację, najczęściej anime i mangą. W drugim przypadku może to się objawiać obklejaniem całego pokoju plakatami z ulubionych serii, stawianie ołtarzyków postaciom, czy też nawet kupowaniem masy figurek przedstawiających ulubionych bohaterów itp. Zdarza się, że zagorzali fani, choć nie zawsze, tworzą też tak zwane „Dōjinshi”.

Cosplay

Z angielskiego costume playing, czyli przebieranie się za postać fikcyjną z filmu, gry komputerowej, komiksu, serialu itp. Nie polega to jedynie na ubraniu się w ten sam sposób, ale często też poruszania się na wzór owej postaci, czy też naśladowania jej sposobu mówienia i głosu. W czasie konwentów można też się spotkać z konkursami, które mają na celu wyłonienie najlepszego cosplayu.

Dōjinshi

Japoński termin określający samopublikowane prace, najczęściej komiksy wzorowane na już istniejących seriach, przedstawiające inne losy znanych już bohaterów, fanowskie kontynuacje znanych historii czy też inne wariacje na temat fabuły ukochanych serii, czyli co tylko się autorowi zamarzy z wykorzystaniem istniejących już fikcyjnych bohaterów. Dōjinshi często mają charakter erotyczny.

Shōnen

Gatunek dla młodych chłopców, w którym dominują sceny walki, wydarzenia sportowe, zagadki kryminalne, męska przyjaźń, roboty czy też wątki miłosne typowe dla Shōjo, lecz przedstawione z perspektywy męskiej postaci.

Shōjo

Anime lub manga kierowana głównie do młodych dziewcząt. Fabuła często skupia się na miłości głównej bohaterki, zazwyczaj nastolatki, która musi się zmagać z nieodwzajemnionymi uczuciami, zawirowaniami życiowymi związane z dorastaniem, niezadowoleniem ze strony rodziców, czy też wyrzeczeniami dla tej jedynej miłości.

Seinen

Mangi i anime skierowane do mężczyzn w przedziale wiekowym od 18 do 30 lat. Są bardzo zróżnicowane gatunkowo, podejmują poważniejsze tematy niż shoneny.

Josei

Rodzaj anime i mangi skierowany do dojrzałej widowni żeńskiej, opowiadający najczęściej o życiu codziennym kobiet w Japonii. Głównymi bohaterkami z reguły nie są nastolatki, a dorosłe kobiety. Serie tego typu są z reguły bardziej nostalgiczne i przyziemne od Seinenów.

Harem

Najprościej mówiąc, jest to sytuacja w serii, kiedy główny bohater, otoczony jest przez grono atrakcyjnych dziewcząt, które są w romantyczny sposób nim zainteresowane. Istnieje też tak zwany męski harem, który działa na tej samej zasadzie, jedyną różnicą jest płeć bohaterów, czyli innymi słowy, jedna dziewczyna otoczona wieloma zalecającymi się do niej przedstawicielami płci przeciwnej. Oryginalnie słowo pochodzi od arabskiego zwrotu określającego część tradycyjnego muzułmańskiego domu zamieszkiwanego przez kobiety, żony i nałożnice muzułmanina oraz ich dzieci. Ten termin odnosi się też do kobiet przebywających w haremie.

Shōjo-ai

Gatunek anime, w którym nadrzędną role stanowią stosunki miłosne pomiędzy bohaterkami.

Shōnen-ai

Gatunek skupiający się na stosunkach miłosnych pomiędzy męskimi bohaterami.

Light novel

Japońska powieść zawierająca ilustracje narysowane w stylu mangi. Przeznaczona głównie dla młodzieży i młodszych dorosłych. Na ich podstawie często są tworzone ekranizacje i komiksy.

Typy osobowości występujące w anime, mandze i light novel:

Dandere

Bohater tego typu odznacza się małomównością, jest z reguły cichy i spokojny, unika ze względu na swoją nieśmiałość kontaktu z innymi. Zdarza się, że postać w pewnym momencie może zwalczyć wstydliwą część siebie i częściej się uśmiechać do znajomych, kiedy już ich lepiej pozna. Przez wielu uważana jest przez to za uroczą, choć można spotkać się też z opinią, że jest po prostu mało ciekawa.

Deredere

Postać tego typu z usposobienia jest życzliwa i miła dla innych, wręcz promieniuje pozytywną energią. Nie ma oporów przy okazywaniu uczuć, to też w porównaniu do innych typów nie zmienia jakoś szczególnie swojego zachowania w obecności osoby, w której jest zauroczona.

Himedere

Osoba tego typu ma charakter podobny do księżniczki (Hime oznacza księżniczkę w języku japońskim), czyli najczęściej wywyższa się nad innymi. Z reguły posiada królewskie pochodzenie lub przynajmniej pochodzi z bogatej rodziny. Jednakże nie mają oporów z zaprzyjaźnieniem się z inną Himedere, gdyż traktuje ją jako równą sobie.

Kamidere

Kamidere lubi wywyższać się i czuje się lepsza od innych oraz uważa, że jest zawsze nieomylny i doskonały, czyli najzwyczajniej w świecie ma Kompleks Boga.

Kūdere

Bohater tego typu z początku roztacza wokół siebie aurę osoby chłodnej i niedostępnej. Okazuje głównemu bohaterowi co najwyżej obojętność, lecz z biegiem historii powoli zaczyna okazywać innym sympatię.

Tsundere

Postać tego typu jest z początku chłodna i wręcz wrogo nastawiona do innych, a czasem nawet posuwająca się do przemocy fizycznej, lecz jest to jedynie próba okazania sympatii drugiej osobie. Innymi słowy, im bardziej kogoś obraża, tym bardziej tę osobę lubi. Jednak z czasem powoli otwiera się na innych i pokazuje swoją wrażliwą stronę.

Yandere

Osoba, która z początku wydaje się niewinna i wręcz urocza, lecz z biegiem fabuły, zazwyczaj pod wpływem miłości, zmienia się w postać ze skłonnościami do chorób psychicznych, np. bez wahania zabija jednego z bohaterów, chcąc tym samym w pewien pokręcony sposób chronić miłość swojego życia.

Yangire

Yangire osobowością najbardziej zbliżona jest do yandere, tak jak ona z początku jest miła i przyjazna, choć później niespodziewanie staje się agresywna i nieobliczalna, lecz zmiana osobowości nie jest powiązana z miłością, lecz między innymi z zazdrością, irytacją czy też wydarzeniami z przeszłości.

2 myśli nt. „Sagitta-senpai – Mały słownik dla początkujących cz.1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *