Polski komiks to dobry komiks – relacja z XXIX spotkania KMF „Sagitta”

zapro

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier tuż tuż! Ekipa KMFu oczywiście wybiera się ponownie na tę imprezę, ale wcześniej Kamil postanowił opowiedzieć nam co nieco o polskich twórcach, żebyśmy nie błąkali się jak sierotki pośród ogromu atrakcji, tylko wybierali świadomie według tego, co nas zaciekawi. A było o czym opowiadać, bo zdolnych komiksiarzy u nas nie brakuje!

Nasz kolega przygotował prelekcję, mało tego mieliśmy również prezentację! Mogliśmy się więc poczuć jak na nie byle jakim szkoleniu w korpo, temat tylko na szczęście o wieeeeele bardziej wdzięczny. Kamil opowiedział o rysownikach i scenarzystach znanych głównie w Polsce oraz o tych artystach, którzy są już rozpoznawani na całym świecie.

f1

spotkanie1

Podyskutowaliśmy trochę o drogach, jakie musieli oni przejść by zostać rozpoznawalni, nie obyło się też bez prób oceny kondycji polskiego rynku komiksowego i porównywania sytuacji obecnej do tej z lat 80′ i 90′. Wspomnieliśmy oczywiście też o sieradzkich akcentach w świecie komiksowym – Janie „SKRŻ” Skarżyńskim (twórcy m. in. „Gałgana„) oraz o niedawno wydanym przez miasto Sieradz komiksie Dominiki Cierplikowskiej „Guzik z puentelką”.

spotkanie2 spotkanie3 spotkanie4 spotkanie5

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie mogło oczywiście zabraknąć i paru słów o klasykach polskiej sceny komiksowej. Niektórzy już zaprzestali działalności, skupiając się na rzeczach czysto artystycznych (Tadeusz Baranowski), inni, nadal są aktywni (Papcio Chmiel!). Reedycje zbiorcze klasycznych albumów, których wychodzi coraz więcej sprawiają, że klasycy znowu trafiają pod strzechy. I tak, od sentymentalnych podróży dzisiejszych 30+, po „zarażenie” bakcylem komiksiarstwa kolejnych pokoleń. Jeśli macie możliwość, zapoznajcie się i z Tytusem, Kajkiem i Kokoszem (nowy album właśnie wyszedł!), Kleksem, Ekspedycją czy twórczością Wróblewskiego. Inna rzeczywistość, inne problemy ale większość wychodzi obronną ręką i nie poddaje się upływającemu nieubłaganie czasowi.

t1

t2t3

t4

t5

t6

Można by długo dyskutować i opowiadać, ale najlepszą drogą do poznania tego świata jest sięgnięcie po wydawnictwa. Zachęcamy do czytania komiksów, ich tematyka i stylistyka jest tak bogata, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdyby komuś dyskusji o komiksie było mało, to zapraszamy 30 września na godz. 17.00 do Biblioteki na spotkanie z autorami komiksów Kajetanem Wykurzem i Maciejem Andrysiakiem. A już w weekend w Łodzi – Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Obecność obowiązkowa!

spotkanie9

A na kolejnym spotkaniu – 7 października będziemy dyskutować o… czym chcecie 🙂

2 myśli nt. „Polski komiks to dobry komiks – relacja z XXIX spotkania KMF „Sagitta”

  1. dan,emirati

    Polubilem Was,jak kazdy pamieta z dziecinstwa swoj komiks,moj idol to Polch niewatpliwie,choc o tym Panu nie mam zadnych wiesci.

    Niech ktis broni tworcow tych fziel,jakas oficjalna notka by Sie mogla pokazac.Ocalmy,tka jak winning jestesmy ocalic pamiec po S.P. Beksinskim

    Pozdrawiam z Emiratow Arabskich,moj rocznik ’81 wszystkim Ave,Bede zagladal do Was

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *