49. spotkanie KMF „Sagitta” – relacja

W niekoniecznie pięknych okolicznościach przyrody spotkaliśmy się żeby porozmawiać o „złych” bohaterach komiksowych. Dlaczego złych? Źli bywają ciekawsi od dobrych i nie są aż tak papierowi czy przewidywalni.

Posiłkując się materiałem pomocniczym i własną pamięcią Klubowicze dokonali rozbioru (dekonstrukcji) co ciekawszych walczących z siłami dobra, światła i moralnymi gigantami 😉 Często był problem bo źli okazywali się być dobrymi – istnieją również sytuacje dokładnie przeciwne (dobrzy się zbiesili i przeszli na ciemną stronę mocy). W naszym panopticum znaleźli się m.in.: Bane, Bracia Be, Magika De Czar, Fantomen, Zbójcerze, Lord Hokus Pokus, Kriss de Valnor, Gargamel, Daltonowie, Deceptikony, Czerwona Czaszka i oczywiście, najbardziej chyba znany geniusz zła, Joker!

zspt

Zresztą, niektórzy źli i ich czyny okazywały się być przydatne z punktu widzenia normalsów, dobrych i ich rodzin…. W wielu przypadkach nie da się jednoznacznie ustalić najbardziej znanych czy często przewijających się złych bo bohater główny miał kilku przeciwników, z którymi walczył i w zależności od fantazji scenarzysty czy rysownika czuł ich oddech na plecach.

Opinia Pawła:

„Gdy pojawił się temat arcyłotrów, trochę obawiałem się, że komiks superbohaterski zupełnie zdominuje spotkanie. Jednak klubowicze wysilili bardziej pamięć i odszukali charakterystycznych „złych” również w innych seriach, głównie w komiksie dla młodszego czytelnika i mangi. Ucieleśnianie zła i tworzenie przeciwników dla pozytywnych bohaterów to oczywiście klisza i sztampowe rozwiązanie, ale mimo wszystko ciężko sobie wyobrazić opowieść o Supermanie czy X-Menach bez barwnego czarnego charakteru. To właśnie oni zapewniali kontrast dla szlachetnych antagonistów, podkreślali ich pozytywne cechy oraz często przyczyniali się do rozbudowania psychologii danej postaci, wzbogacały jego historię. Moimi ulubieńcy z ciemnej strony mocy: Magneto, Apocalypse, Clayface i oczywiście Joker.”

Opinia Moniki:

„Na dzisiejszym, piątkowym spotkaniu omawialiśmy najbardziej okrutne, złowrogie postacie z komiksów i bajek. Wspomnieliśmy o Jokerze z Batmana, Gargamelu, Braciach Be, Magneto, złych bohaterach z Thorgala, Supermena, Kaczora Donalda, Inspektora Gadżeta i wielu innych. W niektórych odcinkach bajek i komiksów źli bohaterowie stają się czasami dobrymi, albo zagubionymi w swojej roli postaciami wśród różnych dziwnych splotów zdarzeń. Zastanawialiśmy się, dlaczego źli bohaterowie zmartwychwstają, czyli jakimś cudem pojawiają się w kolejnych częściach bajek a nie powinni. Stają się nieśmiertelni. Temat złych bohaterów nam się spodobał i postanowiliśmy poszerzyć go o odnalezienie złych bohaterów w grach na jakimś spotkaniu Klubu.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *