73. i 74. spotkanie KMF „Sagitta” – relacja

Na 73. spotkaniu dotknęliśmy mocno sentymentalnego tematu, szczególnie dla urodzonych czy żyjących w tamtych czasach. Lata 90. ubiegłego wieku są już elementem historycznym i elementem popkulturowym! Co zatem zapamiętaliśmy? Bardzo wiele! Na ściądze mieliśmy i Shazzę i Beastie Boys, Beavisa i Buttheada, Telegazetę, Wojownicze Żółwie Ninja, wspominaliśmy złote czasy telewizji muzycznych – MTV i VIVA.

Nie mogło się również obyć bez kreskówek na Polonii 1, ze sławetnym Kapitanem Tsubasą i Gigim. Woreczki z oranżadą, C64, Amigi, pierwsze PC, dziwne gierki-klocki, Tamagotchi, kaseciaki, Pegasusy, Gadu-gadu, Simpsonowie, początki polskiego rapu, fala polskiego rocka, Metalhammery… Akademie Policyjne, Pokemony, VHS i Walkmany…

Uff, masa tego, a przecież cały czas nie ruszyliśmy kolejnych motywów i symboli lat 90.! A była i Dynastia, Machiny, Drużyna A, MacGyver, „filmy karate”, czyli mordobicia, Ekstradycja, mafia, zamachy bombowe, listy przebojów, gotyk, dziwne reklamy, fora dyskusyjne, IRC, Kazaa, DC++, subkultury wszelakiego sortu, Winamp, piraty dosłownie wszędzie, RATM, disco polo, boysbandy, Dragonballe, Britney Spears, nu metal, Matrix, Terminator, Wolfenstein, Doom – dotykaliśmy praktycznie każdego aspektu życia.  W kolejce były bajki Hanny Barbery, Kaczor Donald, Archiwum X, kafejki internetowe, flippery, talk showy, gumy Turbo, seriale w stylu Cobry czy Renegata, Cola Cao, Phantom Press, Amber, pierwsze markety i raczkujący kapitalizm (często dziki, ale i tak przyjemniejszy od obecnego!), Nokie, polskie komedie (zanim zaczęły być synonimem chały), kalkulatory naukowe, Big Brother, gazety komputerowe Top Secret, Secret Service. Komiksowo – Jeż Jerzy, który odbudował pozycję 😉 polskiego komiksu.

Czego nie wymienię, będzie i tak za mało, a pewnie moglibyśmy dopisać kolejne, nie tylko na fali sentymentalnej 🙂 I wszystkie te tematy, zagadnienia, kwestie spokojnie czekają na swój opis albo poważne prace naukowe (pewnie już sporo powstało). A na 74. spotkaniu był felieton o Sapkowskim.

Jeśli macie ochotę mocniej zanurzyć się w świecie lat 90. -> http://forum.sebastos.pl/viewtopic.php?t=7345

W lutym będziemy rozmawiać o propozycjach i premierach filmowych 2019 roku. Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *