– jak mity skandynawskie inspirowały różnych twórców – relacja z prelekcji online
Wikingowie, niegościnne przestrzenie skute lodem oraz sagi o bogach, ludziach i bohaterach. Gdy zapytamy kogoś o skojarzenia związane z mitologią nordycką to prawdopodobnie wymieni któreś z powyższych. Czy faktycznie wszyscy mieszkańcy Skandynawii byli wikingami a wikingowie byli tylko i wyłącznie piratami – o tym mogli się przekonać uczestnicy sobotniej prelekcji.
Sławek „Bombadil” Miklas z Poznańskiego Towarzystwa Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” przeprowadził intrygującą prelekcję o świecie Północy, tak bliskim nam geograficznie, a dość dalekim kulturowo. Przedstawił źródła mitologii oraz wyjaśnił, w jaki sposób kultura skandynawska przetrwała i stała się jedną z wiodących w obszarze popkultury.
Następnie odpowiadał na pytania klubowiczów i gości, którzy chcieli się dowiedzieć m.in. czy słynny Ragnarok już się odbył, czy nadal na niego czekamy (Ragnarokiem mogło być zakończenie pewnej ery, np. dawnych wierzeń na rzecz chrześcijaństwa), czy zwalczano stare obrzędy i zwyczaje, i w jaki sposób (mnisi jak w wielu innych przypadkach często pełnili chlubną rolę w utrwalaniu starych tradycji i ich badaniu przyczyniając się do pobudzenia zainteresowania mitologią nordycką wśród badaczy), czy mitologia skandynawska była wtórna względem innych i jak przedstawiano konkretne postacie spośród panteonu.
Pytano także o życie codzienne – Sławek obalił kilka mitów związanych z kulturą skandynawską, także z wikingami. Zadawano pytania o konkretne tematy w twórczości N. Gaimana, R. E. Howarda i J. R. R. Tolkiena oraz kwestie na pograniczu paleoastronautyki i związane z historią broni czy wojskowości. Uczestników spotkania interesowały także zagadnienia związane ściśle z mitologią, jak poetyka końca światów, interpretacja Jormunganda, Helheim a kwestia wartościowania dusz czy najbardziej mroczne wydarzenia z historii bogów i ludzi.
Nie zabrakło książek, dzieł sztuki, albumów muzycznych (np. „Secret of The Runes” Theriona) i komiksowych; kto z nas nie kojarzy R. Wagnera i jego dzieł albo serii komiksowej o Thorgalu, „dziecku z gwiazd”, uwikłanym w tragiczną walkę „bogów”, zmuszanym ciągle do wędrówki?
Warto zainteresować się mitologią nordycką pamiętając, że mieszkańcy Północy nie parali się jedynie wojną, byli głównie rolnikami, rzemieślnikami i poetami oraz odkrywcami, często żeglując daleko od domu (kwestia dotarcia do Ameryki Północnej, czyli Winlandii). Nasz gość polecił książkę „Mity skandynawskie” R. L. Greena.
Zapraszamy na kolejne odsłony „Z Sagittą przez wieki” – każda prelekcja jest poświęcona innemu zagadnieniu. Rozmawiamy o mało znanych cywilizacjach i faktach, które są słabo zakorzenione w świadomości społecznej. Warto do nas zajrzeć, posłuchać i obejrzeć!
Nasz blog: https://pbp.sieradz.pl/kmf/
Nasz kanał na Discordzie: https://discord.gg/CRBBdDHdTA
Nasz kanał youtube’owy: https://www.youtube.com/channel/UCUH6gH7snAZ1sn3EeYe-rqg
Sławomir „Bombadil” Miklas – pasjonat kultury i mitologii skandynawskiej, miłośnik miodu pitnego i prowadzący stronkę Sagi Dalekiej Północy, gawędziarz, członek Poznańskiego Towarzystwa Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” oraz członek zespołu tworzącego podkast „Stacja Sagitta”.
Prelekcja została przeprowadzona online 12 lutego 2022 r. za pomocą Discorda w formule Q & A (pytania-odpowiedzi).