Okazuje się, że psycholog nie jest taki straszny, jak mógłby się wydawać na pierwszy rzut oka! Co robić, aby nie być za długo złym lub zasmuconym? Jak radzić sobie ze strachem i negatywnymi emocjami? Jak pomóc osobom, które są smutne? Jak wyrażać swoją radość? Co zrobić, gdy coś zepsujemy? O emocjach, zarówno dobrych, jak i gorszych nastrojach, rozmawiała z grupą przedszkolaków „po sąsiedzku” podczas czwartych warsztatów psychologicznych Sylwia Walerych-Kossakowska. Dzieci przełamały swoje pierwsze lęki przychodząc do nas w jesienną, deszczową pogodę.
Najmłodsi czytelnicy losowali pytania, przygotowane przez prowadzącą i udzielali wyczerpujących odpowiedzi. Przedszkolaki odkrywały skojarzenia z różnymi zjawiskami powodującymi lęk i uczyły się przełamywać swój strach. Okazało się, że redukować lęki możemy również poprzez opowiadanie o sobie i o tym, co lubimy robić.
Dobrym rozwiązaniem na nawiązanie kontaktu jest zabawa z wykorzystaniem elementów edukacyjnych: piłeczki, bajki, karty do gry pomogły nieśmiałym i umożliwiły rozmowę. Dzieci uczestniczące w zajęciach już wiedzą, że psychologa nie trzeba się bać, co więcej, może nam pomóc w różnych sytuacjach, także stresowych. A w sytuacjach stresowych najlepiej zatrzymać się na chwilę, spokojnie odetchnąć i nie panikować.
Były to już ostatnie warsztaty z cyklu „(Nie)śmiały w bibliotece”. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział i dobrą zabawę!
Czwarte warsztaty z psychologiem „(Nie)śmiały w bibliotece” odbyły się 31 października 2023 r. i były elementem projektu „Wyraź siebie!”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.