Czy psycholog to ktoś, kogo trzeba się bać? Jak wygląda smutny człowiek, a jak wesoły? Co robić, aby nie być za długo złym lub zasmuconym? Jak radzić sobie ze strachem i negatywnymi emocjami? Jak można bezpiecznie rozładować złość? O emocjach, zarówno dobrych, jak i gorszych nastrojach, rozmawiała z grupą przedszkolaków „od Krasnala Hałabały” i z Włynia podczas trzecich warsztatów psychologicznych Sylwia Walerych-Kossakowska.
Nasi mniejsi czytelnicy losowali z woreczka pytania, na które odpowiadali, przygotowane przez prowadzącą. Przedszkolaki odkrywały skojarzenia z różnymi zjawiskami powodującymi lęk i uczyły się przełamywać swój strach. Opowiadając o sobie i o tym, co lubimy robić: m.in. malować, czytać, grać w piłkę, bawić się ze zwierzakami, również redukujemy lęki. Często okazuje się, że zjawiska czy zwierzęta, kojarzące się źle (np. myszy, pająki czy węże), po bliższym poznaniu nie są takie straszne.
Dobrym rozwiązaniem na nawiązanie kontaktu jest zabawa z wykorzystaniem elementów edukacyjnych: piłeczki, bajki, karty do gry pomogły nieśmiałym i umożliwiły rozmowę. Jak widać, psycholog nie gryzie i przedszkolaki nie muszą się go bać
Trzecie warsztaty z psychologiem „(Nie)śmiały w bibliotece” odbyły się 24 października 2023 r. i były elementem projektu „Wyraź siebie!”, realizowanego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.