Zapraszamy na spotkanie z Wiesławem Kotem który zaprezentuje odczyt o epopei narodowej na wesoło czyli „Pan Tadeusz” A. Mickiewicza w pięciu smakach 3 września br. o godz. 18.00.
Po spotkaniu z Wiesławem Kotem odbędzie się otwarcie wystawy „Poruszanie wyobraźni –Pan Tadeusz w ilustracjach Michała Elwiro Andriollego”.
Wystawę nieodpłatnie wypożyczyła Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu.
Wiesław Kot (ur. w 1959 r.) – doktor nauk humanistycznych z zakresu literatury współczesnej, publicysta, krytyk filmowy, wykładowca uniwersytecki. Zajmuje się publicystyką związaną z filmem, literaturą oraz innymi obszarami kultury. Współtworzył czasopisma "Wprost" i "Newsweek Polska". Z Beatą Sadowską prowadził talk show "Na każdy temat" w Telewizji Polsat. Jest też autorem audycji filmowej "Kino Kota" w Radiu Tok FM oraz programu "Seans sensacji" w stacji Kino Polska. Przez pewien czas prowadził także wraz z Pawłem Zarzecznym program publicystyczny "Pogromcy hitów" emitowany na antenie TV 4. Jest autorem książek: „Julian Stryjkowski”, „Ilustrowane dzieje kultury i nauki polskiej”, „Dzieje filmu polskiego”, „Lata 1950.: od narodzin PRL przez "odwilż" do stabilizacji socjalizmu”, „Pan Tadeusz: prawda i legenda”, „Hanna Krall”, „Kultura i nauka”, „Lata 1970: od propagandy sukcesu do narodzin "Solidarności", „Kronika naszych czasów: 1950-1990”, „Portrety sławnych Polaków dwudziestego wieku”, „W pustyni i w puszczy: prawda i legenda”, „Media relations: budowanie reputacji firmy”, „Poczet pisarzy i poetów świata”, „PRL czas nonsensu”, „PRL jak cudnie się żyło!”.
Książka "Pan Tadeusz: prawda i legenda" Wiesława Kota stanowi drugą pozycję z Serii Fakty i Mity. Napisana lekkim stylem, przynosi mnóstwo mało znanych faktów. Z tej książki czytelnik dowie się między innymi czy można dojechać do Soplicowa i czy ksiądz Robak jest postacią historyczną, czy prototypem Telimeny była któraś z kochanek Mickiewicza, a pierwowzorem Sędziego mógł być oszust z Ruty, co w poemacie jest prawdą, a co fikcją, czy Tadeusz wskoczył na konia, czy też koń na Tadeusza, albo czy Hrabia podglądał nieletnią, a Mickiewicz widział jemiołę na dębie. Opierając się na ustaleniach mickiewiczologów, autor wyjaśnia wiele tego typu wątpliwości.
(z okładki książki "Pan Tadeusz: prawda i legenda")