„Miś” jest zjawiskiem pokoleniowym. Starsi i nieco młodsi „mówią Bareją”, przerzucają się grepsami czy pomysłowo nawiązują do twórczości reżysera, który stał się kultowym. Jednak dla młodszego odbiorcy wiele z aluzji i niedopowiedzeń może być już dzisiaj nieczytelnych, ale z odpowiednim komentarzem, filmy nadal się bronią i są chętnie oglądane.
Sama historia z pozoru wydaje się być nieatrakcyjna. Perypetie węglarzy, ludzi „dobrej roboty”, a także kierowników i innych decydentów są odbiciem sytuacji w Polsce na początku lat 80. Jedni udawali, że pracują, inni natomiast udawali, że o czymś decydują, a tak naprawdę zajęci byli tylko i wyłącznie groszoróbstwem, machlojkami i szemranymi interesami. Zakończenie filmu jest nad wyraz wymowne. Praktycznie wszyscy, którzy żyli w tamtych, peerelowskich czasach, byli w jakimś stopniu ubrudzeni błotem komunizmu…
Warto podkreślić, że Stanisław Bareja był prekursorem i twórcą wszechstronnym. Wyreżyserował pierwszy ekranowy kryminał „Dotknięcie nocy” oraz pierwszy polski serial kryminalny „Kapitan Sowa na tropie”. Oprócz komedii, filmów i seriali obyczajowych, filmów muzycznych, miał także w planach nakręcenie filmów wojennych. Przedwczesna śmierć pokrzyżowała jego plany, ze stratą dla polskiej kultury.
„Miś” jest kopalnią gagów i scenek. Nie dziwi zatem, że ze względów oszczędnościowych taniej wyszło zamieścić anons ze Stanisławem Tymem w prawdziwym „Życiu Warszawy” niż drukować własną wersję gazety. Uważni widzowie z pewnością pamiętają słynnego słomianego potwora, ni to misia, ni to turonia. Jest to miś na skalę naszych możliwości… A jednocześnie akcent regionalny, stworzony przez Stanisława Kałuziaka z Chojnego. W meczu - tradycja kontra „nowa świecka tradycja” nasz zwierzak wygrał bez problemu.
O tym i o innych ciekawostkach związanych z filmem Barei opowiadał Paweł Jezierski, historyk, bibliotekarz, kierownik Wypożyczalni dla Dorosłych PBP, podczas prelekcji, która odbyła się 9 czerwca 2022 r. na życzenie Sekcji Emerytów i Rencistów sieradzkiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego.