Rodowód komiksów można wywodzić od najdawniejszych zabytków kultury. W końcu opowiadanie pewnych historii za pomocą obrazków nie było niczym dziwnym. Obojętnie, czy cofniemy się do starożytnego Egiptu czy przeniesiemy do czasów nam bliższych. Komiks jest na tyle frapującym zjawiskiem, że często wymyka się prostym definicjom i porównaniom. Dzięki temu daje dużo frajdy i każdy, czy to dorosły, czy młodszy czytelnik (czytacz? oglądacz?) komiksów może znaleźć ciekawą lekturę dla siebie. Obecnie wydawcy wręcz prześcigają się w przygotowywaniu historii obrazkowych a spora liczba wydawnictw powoduje, że nawet osoby nie związane z komiksem i niespecjalnie go poważające znajdą pole do eksperymentów czytelniczych.
O historii komiksu, jego elementach i interesujących pozycjach wraz z krótkim omówieniem lektury szkolnej – “Szkoły latania” Janusza Christy, opowiedział 6 czerwca 2019 r. w Unikowie Paweł Jezierski, historyk, bibliotekarz, przewodniczący Koła SBP w Sieradzu.
Uczniowie mogli się również dowiedzieć (i dopowiedzieć), co komiks czerpie z filmu, fotografii, literatury i malarstwa. W najkrótszej wersji definicji komiks to opowiadanie obrazem. Obraz pełni więc funkcję podstawową, a słowo pomocniczą, ale komiks jako gatunek wcale nie jest czymś dziwnym czy gorszym. Jest po prostu inny i może przydać się w nauce języków, historii czy sztuki, rozwija kreatywność, pomaga w opanowaniu czytania, czy... po prostu daje dużo radości! Może być także niezłą lokatą kapitału, jeśli mamy w swoich zbiorach poszukiwane przez innych “starocie” lub wyjątkowe okazy.
Prelekcji wysłuchali uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej. Podczas zajęć odbyły się również “warsztaty”, na których młodzież mogła się wykazać kreatywnością w prezentacji swoich skojarzeń związanych z komiksem. Najciekawsze pięć propozycji zostało nagrodzonych komiksami (nie tylko Christy) Życzymy miłej lektury!