Wiele wspomnień i wzruszeń wywołało spotkanie zorganizowane z okazji ukazania się książki "Mówią lasy. Wspomnienia z lat okupacji niemieckiej 1939-1945". Publikacja powstała na podstawie rękopisu Bronisława Adama Morawskiego (1906-1974) - leśniczego lasów złoczewskich, w latach II wojny światowej członka Związku Walki Zbrojnej, później Armii Krajowej. Szczęśliwym trafem o rękopisie dowiedziały się osoby, dla których historia lokalna jest pasją życia. Przygotowania tekstu do druku podjęli się: Janina Świtała, Dariusz Mikołajczyk i Wojciech Józefiak. Wsparcia finansowego udzielił Społeczny Komitet Renowacji Nekropolii Złoczewskich w Złoczewie z prezesem Andrzejem Glińskim na czele.
Prace redakcyjne trwały ponad dwa lata. Podczas spotkania w sieradzkiej bibliotece można było dowiedzieć się, z jakimi trudnościami musiały zmierzyć się osoby zaangażowane w tworzenie książki. Pierwsze problemy pojawiły się już przy próbie odczytania rękopisu. Najwięcej kłopotów sprawiały nazwiska i nazwy miejscowości. Przy ustalaniu prawidłowych form nazw własnych korzystano z archiwum urzędu stanu cywilnego, ksiąg parafialnych, starych książek telefonicznych, napisów na nagrobkach cmentarnych, informacji zamieszczonych w Internecie. Pomocne okazały się także rozmowy z mieszkańcami Złoczewa i okolic. Wykaz i mapę z lokalizacją leśniczówek i gajówek wspominanych przez B. Morawskiego przygotował Andrzej Kuchczyński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi. O konsultacje merytoryczne poproszono także leśniczego Artura Musiała. Występujące w tekście fragmenty w języku niemieckim tłumaczyli Wojciech Józefiak i Maciej Milak. Korektą całości zajęła się polonistka Anna Jagieła.
Za pośrednictwem portali społecznościowych i dzięki pomocy życzliwych osób udało się odnaleźć córkę Bronisława Morawskiego. Barbara Rajczyk (z domu Morawska) mieszka w Iławie. Z radością przyjęła wiadomość, że wspomnienia jej ojca doczekają się publikacji. Okazało się też, że córka dysponuje maszynopisem wspomnień ojca i że są tam fragmenty, których nie ma w rękopisie. Maszynopis był niezwykle pomocny przy ustalaniu ostatecznej formy tekstu. Pani Barbara napisała też swoje wspomnienia o ojcu i dzieciństwie w złoczewskiej leśniczówce pod okupacją niemiecką. Obecni na spotkaniu goście mówili, że Basia "Leśniczanka" często pojawiała się we wspomnieniach ich rodziców.
Dzięki zaangażowaniu wielu osób książka "Mówią lasy" została wydana w 2023 roku nakładem Wydawnictwa Prof-Art Ryszarda Sierocińskiego. Ostatecznie znalazły się w niej wspomnienia Bronisława Adama Morawskiego, archiwalny życiorys jego żony Wandy, wspomnienia córki, tekst "Nadleśnictwo Brąszewice podczas okupacji" i mapa Andrzeja Kuchczyńskiego, zdjęcia rodziny Morawskich oraz osób wymienionych w książce, przypisy, noty biograficzne. Czytelnicy książki dowiedzą się, jak wyglądało życie codzienne w Złoczewie i okolicznych miejscowościach w czasie II wojny światowej, jak dział ruch oporu, jakie zadania wykonywali Bronisław Adam Morawski i jego żona Wanda. Poznamy też powojenne losy rodziny Morawskich: represje władz komunistycznych, życie w Iławie oraz niezwykłe losy córki Barbary, która pracowała jako świecka misjonarka w Kalkucie.
Podczas spotkania zaprezentowany został film zatytułowany "Tajemnica V2...Niemiecki poligon pod Sieradzem".
Spotkanie zakończyło się spontanicznymi wypowiedziami uczestników na temat rodzinnych przekazów o walce z okupantem. Być może w przyszłości takie wspomnienia zostaną dołączone do kolejnych wydań "Mówią lasy". Wojciech Józefiak zachęcał do przesyłania wojennych wspomnień i relacji na adres e-mail: Sieradz1939@poczta.fm
Wojciech Józefiak przekazał dwa egzemplarze książki do zbiorów naszej biblioteki. Serdecznie dziękujemy w imieniu czytelników.
Spotkanie odbyło się 3 listopada 2023 roku. Jego organizatorami byli: grupa Detektywi Pól Bitewnych Sieradz 1939, Społeczny Komitet Renowacji Nekropolii Złoczewskich w Złoczewie oraz występująca w roli gospodarza Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu.
Za pośrednictwem Facebooka spotkanie było transmitowane. Obecnie nagranie można obejrzeć na fejsbukowym profilu: biblioteki https://www.facebook.com/pbpsieradz/videos/1569327507154424/