Od kogo uczymy się języka, w którym później mówimy o sprawach najważniejszych? Małgorzata Wątor uważa, że tą osobą jest matka, że więź z dzieckiem jest dodatkowym bodźcem przywiązującym dziecko do tego a nie innego języka.
Małgorzata Wątor jest Kaszubką. Urodziła się w Słupsku, a mieszka w Gdańsku. W naszej bibliotece czytała wiersze napisane w języku kaszubskim i w języku polskim. Opowiadała o tradycjach i podaniach kaszubskich, o zachowanych do dziś wierzeniach wywodzących się z religii pogańskiej i ich wplataniu w dzisiejszą religijność Kaszubów. Podkreślała wagę jaką Kaszubi przykładają do dbałości o te zwyczaje, ale też o przyrodę i miejsca, w których żyją. Jej opowieści były doskonałym przykładem tego, że można zachować swoją tożsamość i jednocześnie żyć w zgodzie z sąsiadami wywodzącymi się z innej tradycji, wystarczy do tego otwarty umysł i szacunek dla drugiego człowieka.
Spotkanie z Małgorzatą Wątor rozpoczęło 22 czerwca Ogólnopolski Festiwal „Noc Poezji i Muzyki” organizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Sieradzu, Stowarzyszenie Kreatywny Sieradz, Sieradzkie Centrum Kultury, Fundację Wspierania Kultury Miasta Sieradza i Grupę Poetycką DESANT. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Urzędu Miasta Sieradza w ramach zadania nr 3 – wzbogacania życia sieradzan poprzez imprezy kulturalne, ze środków Starostwa Powiatowego w Sieradzu, współorganizatorów festiwalu i sponsorów: Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Banku Spółdzielczego w Sieradzu, NZOZ Zdrowie, PHU „Ortus”, firmy ATEST, Fermy Niosek Kaja z Ocina, OSM Wart-Milk, firmy ZŁOTEX, Cukierni „U Michalaka” i Restauracji „Przystań nad Wartą”.
Kolejne wydarzenia festiwalowe w piątek 24 czerwca – koncert Karoliny Cichej i Spółki na sieradzkim Rynku, później spotkania z Joanną Słodyczką, Musą Czachorowski i Grupą Poetycką Desant, Poetycki Hyde Park i Turniej Jednego Wiersza o Puchar Starosty Sieradzkie i Nagrodę Prezydenta Sieradza.
Zapraszamy!