Miło nam poinformować, że biblioteka otrzymała dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 11 000 zł na realizację projektu "Bierz się za słowa". Projekt będzie realizowany w ramach programu "Partnerstwo dla książki 2022". Całkowity koszt zadania wynosi 13 900 zł.
Osią projektu jest słowo, rozumiane jako czynnik kreatywności, poznania świata, narzędzie edukacji, relaksu i element komunikacji. Projekt „Bierz się za słowa” jest cyklem wydarzeń animujących czytelnictwo w niekonwencjonalnej i nieszablonowej formie z wykorzystaniem mediów hybrydowych, łączących literaturę i różne formy sztuki. Poprzez projekt pozwalamy młodzieży „znaleźć siebie” dając do ręki narzędzie – słowo.
Współorganizatorami projektu są: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Sieradzu, Klub Miłośników Fantastyki „Sagitta”, Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii”, Stowarzyszenie Porozmawiajmy O Popkulturze – Ale Raczej Taktownie „POP-ART”, Redakcja „Dziennika Łódzkiego” i tygodnika „Nad Wartą”, Dyskusyjny Klub Książki przy PBP Sieradz i Dyskusyjny Klub Książki przy MBP Sieradz.
Oferta jest skierowana do różnych grup wiekowych i obejmuje: warsztaty o mandze i kulturze Japonii z pokazem cosplay „Godzille popkultury” (dla młodzieży szkół średnich), debatę o literaturze „O rymach bez napinki” (dla młodzieży szkół średnich) m.in. z poetą i raperem, konkurs wiedzy o komiksie „W kadrze i dymku” (dla młodzieży klas 6-8 szkół podstawowych oraz młodzieży szkół średnich), konkurs literacki „W świecie Tolkiena – opowieści inspirowane Śródziemiem” (dla młodzieży w wieku 14-18 lat oraz osób dorosłych), spotkanie trzech sieradzkich Dyskusyjnych Klubów Książki „Podaj misiowi łapę” (dla osób dorosłych i seniorów), warsztaty z psychologiem „Nie pękaj!” (dla młodzieży klas 6-8 szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich), prelekcje „Sezon na fejka” (dla młodzieży klas 6-8 szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich), warsztaty z dziennikarzem lokalnych mediów „W świecie szybkiego newsa” (dla młodzieży klas 6-8 szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich), spotkanie z komiksami „Dymkiem po łapkach” (spotkanie dla dzieci i młodzieży w różnym wieku, osób dorosłych i seniorów) i warsztaty o komiksie - "Komiksy nie gryzą" (dla młodzieży klas 6-8 szkół podstawowych i młodzieży szkół średnich).
Partnerem medialnym projektu jest Rozgłośnia Regionalna „Nasze Radio 104,7 FM”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.