Biblioteka przygotowała dla czytelników ofertę specjalną: trzy seanse filmowe. Pierwszym filmem, którego projekcja odbyła się 22 maja 2023 roku, była polska komedia "Zupa nic" z 2021 roku w reżyserii Kingi Dębskiej. Jest to prequel filmu "Moje córki krowy" z 2015 roku. Ponownie mogliśmy obserwować perypetie sympatycznej rodziny Makowskich. W rolach głównych wystąpili: Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Katarzyna Kwiatkowska, Rafał Rutkowski. Jako córki Makowskich wystąpiły Barbara Papis i Alicja Warchocka. Akcja filmu rozgrywa się w latach osiemdziesiątych XX wieku. W humorystyczny sposób są tu pokazane bolączki życia codziennego czasów PRL: niekończące się kolejki, brak towarów w sklepach, kartki na żywność, talony na samochody. Makowscy cieszą się ze zdobycia pomarańczy przed Bożym Narodzeniem i kupnem płynu do zmywania. Prawdziwymi szczęśliwcami czują się, gdy zostają właścicielami wymarzonego, pomarańczowego Malucha, który zresztą ciągle się psuje i przysparza im licznych zmartwień. Wyjazd nad Balaton małżonkowie chcą połączyć z szybkim zarobkiem ze sprzedaży towarów przywiezionych z Polski. Twórcy filmu kilkoma scenami sygnalizują także ważne dla naszego kraju wydarzenia: działalność "Solidarności", manifestacje uliczne, starcia z ZOMO.
Film "Zupa nic" dla osób starszych jest przypomnieniem przeszłości; młodzieży pokazuje, jak żyło się na co dzień w czasach słusznie minionych. Uczestnicy seansu zgodnie stwierdzili, że twórcom filmu idealnie udało się oddać realia życia w PRL.
Zainteresowanych losami rodziny Makowskich zachęcamy do sięgnięcia po książki "Moje córki krowy" i "Porozmawiaj ze mną" Kingi Dębskiej.
Kolejne pokazy odbędą się w następujących terminach:
- 29 maja 2023 roku o godzinie 17:00 - film "Każdy wie lepiej",
- 5 czerwca 2023 roku o godzinie 17:00 - film "Śniegu już nigdy nie będzie".
Filmy mają audiodeskrypcję oraz napisy, dzięki czemu mogą je oglądać także osoby niewidome i niesłyszące.
Pokazy filmów zostaną zaprezentowane w ramach działań Biblioteka bliżej – projektu „Kultura bez barier” realizowanego przy współpracy z PFRON.