Człowiek tworząc kulturę i cywilizację zmagał się z problemem utrwalania swoich myśli. Od prozaicznych rachunków po poezję i dzieła, które następcy uznali za klasyczne, wszystko to próbowano zachować dla kolejnych pokoleń oraz w celach podatkowych czy bezpieczeństwa.
Tabliczki, supełki, obrazy, mapy, rzeźby aż po wynalazek, który na zawsze zmienił historię ludzkości – druk. Od tej pory wszystko się zmieniło! Dodając do tego lampę Łukasiewicza, która wdarła się przebojem w ustalony rytm dnia i nocy, otrzymamy współczesny model czytelnictwa i przetwarzania informacji, który znamy i kochamy.
Rozwój elektroniki, m.in. dzięki metodzie hodowli kryształów krzemu naszego rodaka Jana Czochralskiego, spowodował, że zostaliśmy zasypani nieprawdopodobną ilością informacji, czasem przydatnych, często zbędnych – za tym poszedł rozwój nośników informacji. Z analogowych przeszliśmy na cyfrowe.
I temu właśnie poświęcona jest wystawa, którą można obejrzeć w gablocie przy schodach obok wejścia do naszej biblioteki. Kasety, kartridże, taśmy, dyskietki, przezrocza, płyty winylowe, płyty CD, dyski, książki, czasopisma. Różne kształty, różne pojemności i różne zastosowania – warto się zastanowić nad tym, w którą stronę pójdzie dalsza ewolucja nośników – więcej, szybciej, bezpieczniej czy pojawią się mikroskopijne nośniki zintegrowane z naszym ciałem?