Serdecznie zapraszamy wszystkich na dziesiąte już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 7 stycznia 2009 r. o godz. 17:00 w naszej bibliotece. Przedmiotem dyskusji będzie książka "Warunek" Eustachego Rylskiego.
Eustachy Rylski (ur. w 1944 r.) - polski prozaik, dramaturg, scenarzysta; uważany za twórcę najlepszej polskiej prozy po 1989 r. Początkowo wykonywał różne zawody : był robotnikiem, urzędnikiem, pracownikiem ośrodka kultury, wychowawcą w szkole budowlanej, współwłaścicielem firmy remontowo-budowlanej. Literatura fascynowała go zawsze, ale debiutował późno, w wieku 39 lat. Pierwodruk debiutanckiej minipowieści "Stankiewicz" ukazał się w 1983 r. na łamach "Literatury". E. Rylski otrzymał za nią nagrodę tygodnika za debiut roku. W 1984 r. Państwowy Instytut Wydawniczy wydrukował "Stankiewicza" oraz drugą minipowieść Rylskiego - "Powrót". W 1987 r. ukazał się zbiór opowiadań "Tylko chłód". E. Rylski napisał jeszcze m. in. pięć sztuk teatralnych, powieści: "Człowiek w cieniu", "Warunek", zbiór opowiadań "Wyspa". Pisarz nie lubi medialnego szumu. Unika bankietów, przyjęć, premier.
Powieść "Warunek" ukazała się w 2005 r. Jest to historia trudnej przyjaźni dwóch dezerterów z armii napoleońskiej - kapitana Rangułta i porucznika Hoszowskiego - oraz ich przeprawy przez rosyjskie bezdroża. Od pierwszych stron akcja powieści uzależniona jest od postaw pary głównych bohaterów. Rylski konsekwentnie odsłania czytelnikowi bohaterów. Obserwujemy ich, gdy wyrzucają z siebie najgorsze uczucia i prezentują niegodne zachowanie. Jednak w obliczu gry o życie, własne i towarzysza, w obliczu walki o przetrwanie na Kresach bohaterowie potrafią postępować szlachetnie.
Książka była nominowana do Nagrody Nike 2006 r.