1 czerwca br. odbędzie się w Warszawie XXII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży, w której udział może wziąć młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całego kraju. Żeby dostać się do grona młodych posłów należy wykonać projekt na temat wskazany przez Kancelarię Sejmu. Tematem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży są Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości.
O prawo do udziału w XXII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży walczą także uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu - Albert Dąbrowski i Damian Płucienniczak. Licealiści przygotowali autorski projekt edukacyjny pt. "Historia testis temporum, historia vita memoriae - zapomniane miejsca pamięci w Sieradzu", którego celem jest promowanie pamięci o najwybitniejszych Sieradzanach i miejscach ich pochówku. Młodzi kandydaci na posłów zwrócili swą uwagę na sieradzki Stary Cmentarz, gdzie zaprojektowali autorski "Szlak Pamięci".
Efekty swoich dociekań historycznych licealiści zaprezentowali w formie prelekcji w bibliotece w dniu 8 kwietnia 2016 r. Na spotkanie zaprosili przedstawicieli władz miasta, dyrektorów szkół, nauczycieli, miłośników historii, dziennikarzy, mieszkańców Sieradza.
Spotkanie rozpoczęło się od rozstrzygnięcia konkursu literacko-plastycznego "Zapomniane miejsca pamięci w Sieradzu". Konkurs jest jedną z części projektu licealistów. Wzięły w nim udział 34 osoby. Oto lista laureatów:
I MIEJSCE: Julia Łuczak za pracę pt. "Zatarte wspomnienie"
II MIEJSCE: ex aequo Maja Perdek za pracę pt. "Ukojenie" i Roksana Kołodziejczyk za pracę pt. "Alegoria poświęcenia"
WYRÓŻNIENIA:
- Patrycja Jaszczak za pracę pt. "Twarzą w twarz z przeszłością",
- Ewelina Białobrzeg za wiersz pt. "Pamiętaj..."
- Szymon Kałuda za pracę pt. "Krzyk ciszy"
Nagrody ufundował Urząd Miasta Sieradza i rada rodziców I Liceum Ogólnokształcącego. Wręczali je Prezydent Sieradza Paweł Osiewała i Dyrektor I LO Grzegorz Pietrucha.
Nagrodzone prace plastyczne zostały wyeksponowane w holu biblioteki.
Podczas prelekcji Albert Dąbrowski i Damian Płucienniczak omówili wyniki przeprowadzonej wśród mieszkańców Sieradza ankiety na temat zasłużonych dla miasta osób. Okazało się, że niewiele wiemy o tych postaciach. Niepokoić może stan wiedzy młodzieży, która często zaznaczała, że w ogóle nie kojarzy podanych w ankiecie nazwisk. Młodzi badacze chwalili się też rezultatami przeprowadzonej sondy ulicznej.
W swojej prelekcji Albert Dąbrowski i Damian Płucienniczak przywołali m. in. Adama Mańkowskiego, Stefana Cierplikowskiego, Józefa Stanisławskiego, Antoniego Pstrokońskiego, Józefa Pełzuckiego, księdza Walerego Pogorzelskiego, księdza Feliksa Binkowskiego, księdza Apolinarego Leśniewskiego, chirurga Leopolda Maiditscha. Ich groby znajdują się na sieradzkim cmentarzu.
Prelekcja i wyniki ankiety przeprowadzonej przez licealistów sprowokowały uczestników spotkania do ożywionej dyskusji na temat form propagowania historii regionu wśród młodzieży.
Za trafiony pomysł uznano tworzenie przez Alberta i Damiana strony internetowej www.szlakpamiecisieradz2016.blogspot.com
Cenna okazała się deklaracja autorów projektu, że będą go dalej prowadzić i uzupełniać o nowe informacje. Przedstawiciel Urzędu Miasta zaproponował licealistom współpracę. Będziemy z zainteresowaniem śledzić kolejne działania Alberta i Damiana.
Na wyniki rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży trzeba będzie zaczekać do 15 kwietnia br. Życzymy powodzenia!
11 kwietnia Albert i Damian zorganizowali w bibliotece kolejną prelekcję, tym razem dla swoich rówieśników - uczniów I LO i Gimnazjum nr 3 w Sieradzu.