Wraz Fundacją Robinson Cruzoe i Weroniką Legacz zapraszamy na wystawę w ramach cyklu „Akademia Pasjonata”, na której zaprezentujemy kolekcję 110 metalowych modeli samochodów w skali 1:43. Otwarcie 15 lutego o godz. 10.00.
Wystawę oglądać będzie można do końca marca 2018 roku.
WERONIKA LEGACZ - uczennica I LO w Sieradzu w klasie drugiej, humanistycznej. Interesuje się motoryzacją oraz muzyką hip-hopową. W wolnych chwilach lubi pomagać innym. W przyszłości chciałaby zawodowo zajmować się motoryzacją i poznawaniem jej tajników. Do życia podchodzi bardzo pozytywnie i ufnie. Lubi spotykać nowych ludzi i dużo z nimi rozmawiać. Od dwóch lat uczestniczy w zajęciach Wehikułu Usamodzielnienia, organizowanych w Sieradzu przez Fundację Robinson Crusoe.
Odkąd sięgam pamięcią, „ciągnęło” mnie do motoryzacji. Jako dziecko nie chciałam się bawić lalkami czy klockami, najwięcej radości sprawiały mi samochodziki. W domu miałam ich sporo i zajmowałam się nimi całymi dniami. Kiedy szłam z mamą przez miasto, podbiegałam do stojących pojazdów, sprawdzałam ich marki i modele. Często jeździłam też z ciocią jej zielonym „maluszkiem”. Parę razy siedziałam nawet za kierownicą - tylko siedziałam, bo do pedałów, niestety, nie dosięgałam. Im byłam starsza, tym bardziej pasjonowały mnie samochody i ich historie. Pewnego dnia w 2008 roku, będąc z mamą w sklepie, dostrzegłam czasopismo z dołączonym samochodzikiem. Mama kupiła mi je, ponieważ wiedziała, jak wiele to dla mnie znaczy. I tak, mając 8 lat, trzymałam w rękach czerwoną gazetkę z ilustracją przedstawiającą Warszawę M-20. Gazetka nosiła tytuł „Kultowe Auta PRL-u” i była pierwsza z całej serii. Mama zamówiła później stałą prenumeratę i przez kilka lat systematycznie zbierałam modele peerelowskich samochodów, poznając przy tym historię naszego kraju. Niestety, ten piękny dla mnie okres skończył się i na dalsze zakupy zabrakło funduszy. Przez cztery lata udało mi się jednak uzbierać ponad sto samochodzików. Nie chciałabym, żeby leżały w pudełkach i zbierały kurz - są przecież ważnym elementem mojego dzieciństwa. Cieszę się więc, że mogę pokazać je szerszej publiczności.
Kolekcjonerska pasja stanowi istotną część mojej osobowości i pragnę zachęcić innych do poszukiwania w ten sposób własnego sposobu na wewnętrzne spełnienie.
Weronika Legacz