W ramach sieradzkiego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" w ostatni piątek, 10 listopada 2017 r., odbyło się spotkanie, na którym mgr Leszek Próchniak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Łodzi opowiedział o stanie wojennym.
Na początku prelegent nakreślił szerokie tło historyczne (łącznie z geopolitycznymi uwarunkowaniami położenia Polski po 1945 roku) wydarzeń prowadzących do stanu wojennego. Przedstawił rolę NSZZ "Solidarność" jako czynnika decydującego w procesie zmian systemowych. Odniósł się również do pytań, które zadajemy sobie jeszcze dzisiaj: czy stanu wojennego można było uniknąć, czy był konieczny i dlaczego została wybrana akurat taka forma spacyfikowania społeczeństwa?
Nie zabrakło ciekawostek dotyczących mniej znanych epizodów historycznych: terminu wprowadzenia stanu wojennego, który wynikał ze zbliżającego się końca służby wojskowej poborowych, dnia wprowadzenia - niedzieli, gdy zakłady nie pracują i "Solidarność" nie mogła zorganizować strajków, czy samej formuły stanu wojennego a nie wyjątkowego. Ważnymi czynnikami były również pogoda i sytuacja gospodarcza.
Według L. Próchniaka, który oparł się na wynikach badań historyków, stan wojenny nie był konieczny, ale istnienie samorządnego i niezależnego od władz partyjnych związku zawodowego groziło rządzącym kolejnymi żądaniami w kierunku budowy społeczeństwa obywatelskiego. Pomimo rozmaitych prowokacji, ulokowanej w związku agentury i prób "kupienia" działaczy udziałem w sprawowanej władzy nie udało się "Solidarności" wmontować w system. Niemniej, w wyniku stanu wojennego skutecznie udało się podzielić związek i społeczeństwo. Zmasowana propaganda odniosła skutek.
Odnośnie groźby sowieckiej interwencji wespół z krajami "demokracji ludowej" Leszek Próchniak przywołał opinię, że sytuacja była poważna nie w 1981 roku, lecz rok wcześniej, kiedy - m.in. ze względu na wojnę w Afganistanie - ZSRR nie zdecydował się na interwencję i zakazał prób zduszenia "zarazy" siłami sąsiadów, głównie NRD i Czechosłowacji.
Na zakończenie spotkania zgromadzeni na sali słuchacze zadawali pytania, m.in. o protesty w Sieradzu i reakcje krajów demokratycznych na wprowadzenie w PRL stanu wojennego.