Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sieradzu zaprasza na 44. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbędzie się 6 czerwca 2012 r. o godz. 17:00 w siedzibie Starostwa Powiatowego (wejście od strony Al. Zwycięstwa). Będziemy rozmawiać o książce "Castorp"
Paweł Huelle (ur. w 1957 r. w Gdańsku) – pisarz, poeta, dramaturg, scenarzysta, autor słuchowisk, felietonista, krytyk literacki. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Wykładał filozofię na gdańskiej Akademii Medycznej. Jako gdańszczanin większość swej twórczości poświęca rodzinnemu miastu i sprawom z nim związanym. W latach osiemdziesiątych XX w. związany był z prasą konspiracyjną. W latach 1994–1999 był dyrektorem Ośrodka Gdańskiego Telewizji Polskiej. Rozgłos przyniosła mu debiutancka powieść "Weiser Dawidek" (1987), zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000. Wśród innych jego książek należy również wymienić: "Opowiadania na czas przeprowadzki" (1991), "Pierwsza miłość i inne opowiadania" (1996), "Inne historie" (1999), "Mercedes- Benz. Z listów do Hrabala" (2001), "Byłem samotny i szczęśliwy" (2002), "Castorp" (2004), "Ostatnia Wieczerza" (2007), "Opowieści chłodnego morza" (2008) /ze strony internetowej: http://www.polskieradio.pl/
Powieść "Castorp" (wydana w 2004 r.) nawiązuje do "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna. W książce Manna pojawia się lakoniczna informacja o tym, że bohater, Hans Castorp, zanim przybył do sanatorium w Davos, przez cztery semestry studiował na Politechnice Gdańskiej. Zainspirowany tą wzmianką Huelle stworzył prequel niemieckiego arcydzieła. Poznajemy historię młodego Hansa, który na początku dwudziestego wieku przypływa statkiem z Hamburga do Gdańska. Tu zakochuje się w pięknej Polce Wandzie Pileckiej.
Paweł Huelle powiedział: "Pisarz ma obowiązek poszukiwania dróg dostępu do duszy człowieka za pomocą wielu kluczy. Moim ulubionym kluczem jest badanie mechanizmów pamięci. Nie uważam przy tym, że to jedynie słuszny i uniwersalny sposób."
(z wywiadu przeprowadzonego przez Janusza Wróblewskiego)